Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Ağrısı, anne tarafından can sıkıcı olup nedenini de tam olarak anlayamadığınız için endişe oluşturan bir durumdur. Bebeklerde karın ağrısı değişik nedenlerden kaynaklanmakta olup bu konuda bir fikrimiz olursa daha rahat müdahale edip daha soğukkanlı karşılamamız mümkün olabilmektedir. Bebek zaten ağlamaları ve huzursuzluğu ile bir şekilde durumunu ifade etmeye çalışır. Bebek rahatsız bir görüntü sergilediğinde daha dikkatli bir şekilde izlemek gerekir.


Bebeklerde karın ağrısı neden olur?


Bebeklerde karın ağrısı, ağrıya eşlik eden diğer faktörler ile değerlendirilip iyi analiz edilmesi gerekir. Böylece kolay bir şekilde bebeğinizde oluşan karın ağrısını anlayabilir ve yapmanız gerekenleri de belirlemiş olursunuz.
 • Bebeklerde karın ağrısı bağırsaklardan kaynaklı olabilmektedir. Eğer bebeğiniz beslenmesini gerçekleştirdikten sonra bacaklarını aşağı yukarı hareket ettirerek ağlıyor ise ve sakinleşme olmadan durum şiddetleniyorsa ve bu belirtiye kusma durumu da eklenmişse sıkıntı bağırsakların tıkanmasından kaynaklı olabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığından derhal doktoru ile irtibata geçmeniz gerekir.
 • Bebeklerde karın ağrısı sebeplerinden bir diğeri de besin alerjilerinden kaynaklıdır. Besin alerjisinden kaynaklanan kaynaklanan karın ağrılarına kusma ve ishalde eşlik eder. Bunun yanında kanlı dışkı, ciltte kızarıklık ve tahriş durumları da var ise besin alerjisi söz konusudur. İleri derece besin alerjileri bebeklerde anaflaksi denilen ani ölümlere yol açabilmektedir. Bu yüzden acil tıbbi yardım gerektiren durumlar arasındadır.
 • Bebeklerde karın ağrısının en sık görülen nedenlerinden biri soğuk algınlığı, grip ve üşütmeden kaynaklıdır. Soğuk algınlığı ile mukus üretimi arttığından ve mukusun bebek tarafından yutulması ile bebeğin midesi tahriş olarak ağrıya neden olabilmektedir. Kulak enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarında da karın ağrısı gözlemlenmektedir.
 • Bebeklerde oluşan mide gribi karın ağrısı nedenlerindendir. Yapılan araştırmalara göre bebeklerde mide gribi soğuk algınlığından sonra oluşan en yaygın karın ağrısı nedenlerindendir. Mide gribinde kusma, ishal, ateş ve iştah kaybı da görülmektedir. Bu durumda bebeğinizin sıvı alımına çok dikkat etmeniz gereklidir. Anne sütü vücuttaki sıvıyı dengelemede oldukça önemlidir.
 • Bebeklerde oluşan karın ağrısı reflüden de kaynaklanıyor olabilir. Reflünün en büyük belirtisi bebeğin beslendikten sonra yediklerini geri çıkarmasıdır. Bu durumun sık sık tekrar etmesi, bebeğin yemek borusu ve midesi arasındaki valfin uygun bir şekilde çalışmamasından meydana gelir. Reflü bebekte şiddetli karın ağrısı oluşturmaktadır.
 • Bebeklerde yaşanan kabızlık sıkıntısı da en önemli karın ağrısı sebeplerindendir. Katı gıdaya geçen bebeklerde bu durum daha fazla yaşanır. Bebeğin dışkılaması normal sürelerden daha az oluyorsa buna istinaden karın ağrısı çeker. Bebeğin dışkısını zorlanarak yapmasının yanında katı kuru bir dışkı var ise kabızlık için önlem alınması gerekir.
 • Bebeklerde gaz sancısı da karın ağrısına neden olur. Özellikle doğumu takip eden ilk 3 aylık dönemde gaz sancıları daha sıklıkla yaşanmaktadır. Sindirim sistemi olgunlaşma döneminde olduğundan gaza bağlı karın ağrıları sık sık yaşanır.
 • Yeni doğan bebeklerde karın ağrısı nedeni ise kolik olabilir. 5 aydan daha küçük bebeklerde aşırı ağlama, haftada en az 3-4 kere, günde 3 saate denk gelecek şekilde oluşan ağlamalar kolikten kaynaklı karın ağrıları nedeni ile oluşur. Bebeği sakinleştirme koliğe karşı uygulanabilecek en etkili çözümdür.

Bebeklerde Karın Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

Karın Ağrısı Gaz Sebepleri

Haber Bülteni

Güncel

Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karın Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Alt Karın Eritme Yöntemleri

Yan Karın Eritme Hareketleri

Yan Karın Eritme Hareketleri

Yan Karın Eritme, karın bölgenizin yan kısımlarında meydana gelen yağ birikimleri oldukça sinir bozucu ve rahatsızlık veren bir görünümdür. Özellikle yan bölgedeki [...]

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır?

Sol Karın Boşluğu Neden Ağrır, Sol karın boşluğu ağrısı, bazı zamanlarda herkes tarafından yaşanabilen bir rahatsızlık türüdür. Sol karın boşluğunun ağrımas[...]

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Karın Bölgesi Eritme Hareketleri

Karın Bölgesini Eritme, o kadar da sanıldığı gibi kolay değildir. Bu durum hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak hem güz[...]

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Boşluğu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Boşluğu, Dışarıdan karın kasları, bel omurları, kalça ve oturak kemikleri ve yukarıdan ise diyaframın alt kenarı tarafından sınırlı olan bölgeye verilen isi[...]

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adetliyken Karın Ağrısına Ne İyi Gelir: Birçok kadın adet sancısı yaşamaktadır fakat bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilmekte ve bu sancılar ne[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6